Shiraz City

به وبلاگ شهر زيباي شيراز خوش آمديد.

شیراز

شیراز مركز استان فارس در جنوب ‌غربی ایران است.

شیراز با جمعیت 1.279.140 نفر (برآورد سال 2006م)، پنجمین شهر ایران است .

موقعيت جغرافيايي اين شهر در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا در دامنه‌های رشته کوه زاگرس است. امروزه شیراز را قطب الکترونیک ایران می‌‌نامند.

شیراز در فاصله‌ 919 کیلومتری‌ تهران واقع‌ شده‌ و مرکز استان‌ فارس است‌. این‌ شهرستان‌ آب‌ وهوای‌ نسبتاً معتدل‌ و فصولی‌ منظم‌ دارد. ناحیه‌ شیراز از زمان‌های‌ قدیم‌ دارای‌ اهمیت‌ و اعتبار بوده‌ و نام‌ آن‌ در الواح‌ عیلامی مکشوف‌ در تخت جمشید ذکر شده‌ است‌. آرامگاه‌ دو شاعر بزرگ‌ ایران‌ - سعدی و حافظ - در این ‌شهر است‌ و آرامگاه خواجو در کنار دروازه‌ شهر جای‌ گرفته‌ است‌.

در سال 2005 میلادی شیراز 3 پایانهمسافری برون‌شهری داشت که نزدیک به ابتدای 3 محور اصلی خروجی شهر قرار دارد. پایانه شهید کاراندیش، پایانه شهید مدرس و پایانه امیرکبیر.

شیرازی‌های اصیل فارسی را به لهجه شیرازی اصیل ادا می‌کنند. از آنجا که شیراز در سده‌های گذشته گذرگاه زوار به مشهد بوده است، محل دفن چندین و چند امام زاده از جمله شاهچراغ وآستانه و دارای بقعه‌های زیادی می‌‌باشد. شهر شیراز از دوران باستان باغ‌های آنگور زیادی را در خود جا داده است که امروزه بیشتر این باغ‌ها به شمال غربی این شهر منحصر شده اند. نام این باغات که یکی از مواهب شهر شیراز است قصردشت است که در قلب این شهرقرار داشته و در تعدیل هوای این شهر نقش بسزایی دارند.

شیراز طبق گفته‌ها در آغاز شهری با هسته میدانی که امروز ستاد نام دارد و خیابانی که قصرالدشت نام دارد، بوده و به مرور زمان توسعه یافته تا جایی که چندین روستای مجاور از جمله گلشن (کشن)و پودنک و احمدآبادودینکان را در خود بلعیده است.

شیراز فرودگاهی داخلی و بین المللی در جنوب شرقی خود دارد.

از جاهای دیدنی شهر شیراز که به ایرانگردان و جهانگردان ایرانی و خارجی توصیه می‌شود: باغ دلگشا، باغ ارم،نارنجستان قوام،باغ عفیف آباد، باغ زیبای جهان نما، حافظیه سعدیه ارگ کریمخان آستانه و شاهچراغ، کوهپایه، دروازه قرآن، بازار وکیل، آرامگاه سیبویه،آستانه سید علاالدین حسین،حمام وکیل آرامگاه خواجوی کرمانی بقعهٔ هفت تنان، بقعهٔ چهل تنان، موزهٔ پارس و ... نام برد.

 

+ نوشته شده در  شنبه دوم دی 1385ساعت 14:44  توسط عليرضا  | 

شیراز

شيراز، شهری با سابقه هزاران ساله که گوشه گوشه آن نمايشگه اين ادعاست. شيراز، شهری با طبيعتی هماره با طراوت که دلربايی اش را کسی منکر نمی تواند شد. شيراز، شهری با مردمانی گرم و مهمان نواز که دمی فرصت را برای شادمانه زيستن از کف نمی نهند.

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم تیر 1385ساعت 15:46  توسط عليرضا  |